Ogma Sp. z o.o.

 >> Pytania 

 

 

 

Często zadawane pytania

Kursy przed egzaminem brokerskim prowadzę już od... dawna. Odpowiedziałem na wiele, wiele pytań. Często, z mojego punktu widzenia, standardowych. A dla osób, które zastanawiają się nad egzaminem lub przygotowują do niego - trudnych i bardzo ważnych.

Uznałem, że takie pytania i odpowiedzi warto zebrać i udostępnić - oto one.

Marcin Z. Broda

Pytania

Wybierz swoje pytanie, kliknij na link, by przejść do odpowiedzi.

Pamiętaj, że na wiele Twoich pytań odpowiedzi może też udzielić Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym Rozporządzenie w sprawie działania Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów... oraz strona KNF. Koniecznie zajrzyj i do tych źródeł!

Jeśli brak tu Twojego pytania - zadaj je. Pomożesz sobie i innym. Napisz: Seminaria@UWiK.pl.

 

 1. Pytania dotyczące naszych szkoleń
 2. Pytania dotyczące egzaminu
 3. Pytania dotyczące przygotowań do egzaminu
 4. Różne

 

Jeśli brak tu Twojego pytania - zadaj je. Pomożesz sobie i innym. Napisz: Seminaria@UWiK.pl

Odpowiedzi

Pytania dotyczące naszych szkoleń

Jak często organizowane są szkolenia?

Obecnie RAZ przed każdym kolejnym egzaminem. Termin z reguły podawany jest po ustaleniu przez Komisję Egzaminacyjną terminu kolejnego z nią spotkania.

Na bieżąco można to sprawdzić na stronie szkolenia

Pytania 

Jak długo trwa szkolenie? Czy to wystarczy?

Pierwszego dnia zaczynamy o 9:30 wykładem 'Jak zdać egzamin?'. Reszta dnia poświęcona jest prawu - ogólnemu i ubezpieczeniowemu. Ponieważ to zagadnienia dla większości trudne i nużące, kończymy około 15:00 - 15:30.

Generalnie tempo i przebieg zajęć zależą od konkretnej grupy. Są takie, które nie zadają pytań. Są jednak i takie grupy, gdzie na sali toczą się całkiem poważne dyskusje, co wydłuża czas trwania szkolenia. Jednak niezależnie od czasu trwania poszczególnych zajęć i poziomu aktywności uczestników, wszyscy mają zapewniony ten sam merytoryczny poziom i zakres szkolenia.

Drugi dzień zaczynamy o 9:00 i kończymy około 15:30.

Trzeciego dnia kończymy około godziny 13:30-14:00.

Czy to wystarczy?

Do zdania egzaminu - jeśli ktoś nie posiadał wystarczającej wiedzy już przed szkoleniem - raczej nie. Potrzebna jest jeszcze później własna praca. Czasem dużo pracy... Choćby z własnymi notatkami ze szkolenia.

Szkolenie pozwala "ogarnąć" całość tematyki egzaminacyjnej, dzieki czemu porządkuje wiedzę, którą posiadamy oraz pokazuje, nad czym trzeba jeszcze popracować. Nie bez znaczenia jest też oswojenie się z nieznanym...

Pytania 

Jakie są warunki przystąpienia do szkolenia?

Trzeba zapisać się (można tutaj) i zapłacić..

Zupełnie inne pytanie to, co trzeba zrobić, by zapisać się na egzamin (zobacz: Jakie są warunki przystąpienia do egzaminu?) lub po zdanym egzaminie zostać brokerem (zobacz: Co trzeba zrobić, by zostać brokerem?).

Pytania 

Czy osoba bez doświadczenia w ubezpieczeniach może się zapisać?

Oczywiście, że może. Szkolenie obejmuje całość materiału obowiązującego na egzaminie od samych podstaw.

Jednak praktyka pokazuje, że osoba bez doświadczenia w ubezpieczeniach szybko gubi się w natłoku pojęć ubezpieczeniowych, co istotnie wpływa  na odbiór szkolenia. Po prostu niewiele zapamiętuje się z tego, o czym nie ma się bladego pojęcia... Takim osobom na pewno polecam przeczytanie przynajmniej kilku lektur, jeszcze zanim podejmą decyzję o zgłoszeniu się na szkolenie.

Namawiam też do kontaktu telefonicznego (Marcin Broda    ) i bezpośredniej rozmowy:  (22) 844 50 60 . Jeśli w danym momencie nie będę dostępny - oddzwonię.

Aha, jeszcze jedno.

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w ubezpieczeniach, ale jest prawnikiem, dobrym ekonomistą lub umiejącym się uczyć studentem (lub był nim niedawno), to z reguły ma ułatwione zadanie i powyższe dotyczy go tylko w części...

Pytania 

Czy lepiej zapisać się wcześniej, czy przed samym egzaminem?

To zależy...

Jeśli ktoś jest przekonany, że zna większość tematyki egzaminacyjnej, a szkolenie jest mu potrzebne tylko po to, by tę wiedzę uporządkować lub trochę tylko uzupełnić czy odświeżyć - może spokojnie zapisać się przed samym egzaminem. Dla innych lepiej pewnie zapisać się wcześniej, by mieć jeszcze czas choćby na ponowne przeczytanie wszystkich notatek ze szkolenia.

Ale jeśli termin egzaminu się zbliża, to każdy czas jest dobry...

Pytania 

Czy przed przyjściem na kurs trzeba coś przeczytać?

Osobom, które miały (nie incydentalną) styczność z ubezpieczeniami  - oczywiście nie zaszkodzi, ale nie jest to niezbędnie konieczne. Ewentualne lektury można znaleźć w odpowiedzi na pytanie: Co trzeba przeczytać?

Za to osoby, które nie pracowały w ubezpieczeniach, a decydują się na zdawanie egzaminu i szkolenie - bezwarunkowo powinny do tych lektur sięgnąć przed rozpoczęciem szkolenia. Dzięki temu dużo więcej skorzystają.

Pytania 

Czy szkolenia są skuteczne?

Tak. Większość naszych klientów to osoby, które trafiły do nas z polecenia wcześniejszych kursantów, a to najlepsza rekomendacja.

Udział w szkoleniu nie gwarantuje jednak zdania egzaminu. Potrzebna jest jeszcze własna praca - tym więcej, im stan obecnej wiedzy jest węższy, skupiony na przykład na pewnej grupie ryzyk (najczęściej - życie, komunikacja). Nasze doświadczenia pokazują, że przy połączeniu szkolenia z własnym wysiłkiem, własną pracą, nie powinno być problemu z uzyskaniem wymaganego poziomu 75 punktów. A tam wszystko zależy już od kandydata!

Pytania 

Co zrobić, by zapisać się na szkolenie?

Przeczytać informacje na stronie szkolenia, wypełnić formularz zamówienia i później zapłacić.

Pytania 

Dlaczego tak drogo?

Drogo?!! Toż to cena promocyjna!!

A poważnie:

 1. Mamy doświadczenie - wiemy, co jest na egzaminie i rzeczywiście pomagamy się do niego przygotować. To nie jest "Kurs ubezpieczeń" prowadzony choćby przez najlepszych znawców tematu i uznane autorytety, a przygotowanie do bardzo konkretnego egzaminu. Bo to dwie różne kategorie.
 2. Według danych KNF broker - osoba fizyczna ma średnio przychód około 200 tysięcy złotych. Sama polisa OC to na starcie ponad 7 tysięcy.
 3. Broker - pracownik firmy brokerskiej (a więc formalnie osoba wykonująca czynności brokerskie) zarabia na początek zwykle około 4-5 tysięcy złotych netto miesięcznie. Jeśli ma doświadczenie - 8 tysięcy lub więcej.

Pytania 

Pytania dotyczące egzaminu

Czy egzamin jest trudny?

Tak, jest trudny.

Jest trudny nawet dla ludzi, którzy od dawna pracują w ubezpieczeniach. Być może dla nich okazuje się szczególnie trudny. Bo nie sprawdza praktycznych zagadnień, takich jak umiejętność poruszania się po rynku, umiejętność rozmowy z klientami. Na egzaminie liczy się znajomość teorii, doktryny.

Najważniejsze jednak, że można się do niego przygotować i zdać. A dzięki szkoleniu jest to na pewno łatwiejsze...

Pytania 

Jaki jest zakres egzaminu?

Baaaardzo szeroki.

Szczegółowy zakres można znaleźć w  Rozporządzeniu w sprawie działania Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów, a dokładniej w Załączniku nr 2 do tegoż rozporządzenia.

Radzę bardzo dokładnie przeczytać i dobrze zastanowić się, co na przykład oznacza tak niewinnie wyglądający punkt, jak 'znajomość podstawowych produktów ubezpieczeniowych funkcjonujących na polskim rynku'. Znajomość, choćby najlepsza, jednej, czy dwóch grup ryzyk nie wystarczy. Znajomość oferty jednego ubezpieczyciela tym bardziej.. 

Pytania 

Gdzie się zdaje egzamin, ile kosztuje?

Wszystko można znaleźć w  Rozporządzeniu w sprawie działania Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów.. oraz na stronie KNF. Ale w skrócie:

 • 600 zł,
 • egzamin organizuje Komisja Egzaminacyjna - dotychczas zawsze w Warszawie.

Pytania 

Kiedy jest najbliższy egzamin? Ile się czeka?

Najlepsze - i jedyne oficjalne - informacje na ten temat można znaleźć na stronie KNF lub kontaktując się z Departamentem Pośredników Finansowych KNF - tel:  (22) 38 82 831 .

Egzaminy organizowane są przynajmniej dwa razy w roku. Najczęściej w okresie luty-czerwiec i wrzesień-grudzień. Częstotliwość zależy w pewnym przynajmniej stopniu od liczby chętnych - Komisja Egzaminacyjna stara się na bieżąco reagować na ilość kandydatów.

Pytania 

Jakie są warunki przystąpienia do egzaminu?

Tylko zgłoszenie oraz wpłata opłaty egzaminacyjnej.

W tym momencie nie trzeba jeszcze spełniać wszystkich warunków koniecznych do uzyskania zezwolenia (zobacz: Co trzeba zrobić, by zostać brokerem?) lub pracy w firmie brokerskiej jako osoba wykonująca czynnosci brokerskie.

Ujmując rzecz najprościej: przystąpić do egzaminu może każdy - i aktywny agent, i pracownik zakładu ubezpieczeń. Dopiero po zdaniu egzaminu, przed złożeniem wniosku o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej lub przed zatrudnieniem w firmie brokerskiej, wszystkie wymagane Ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym warunki trzeba spełnić.

Pytania 

Jak wygląda egzamin?

Egzamin zaczyna się najczęściej o godzinie 11.00. Ze strony komisji pada kilka zdań wstępu i ... piszemy test 100 pytań.

Obecnie na każde pytanie są cztery możliwe odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Nie ma pytań otwartych (tzn. takich, gdzie trzeba coś dopisać "z głowy"). Nie ma też (a przynajmniej nie powinno być) pytań, na które jest odpowiedź "dobra" i "lepsza" - tylko jedna odpowiedź z czterech może być prawidłowa, a trzy pozostałe powinny być błędne.

Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany jest jeden punkt. Proszę zwrócić uwagę, że nie ma "kary" za błędną odpowiedź - jeśli więc nie jesteśmy czegoś pewni, bardziej opłaca się "strzelić" niż zostawić pytanie bez odpowiedzi.

Test piszemy przez dwie godziny. Komisja przez chwilę jeszcze testy sprawdza i natychmiast niemal ogłasza wyniki.

Ten, kto uzyskał 75 punktów i więcej - już zdał.

Pytania 

Czego można spodziewać się na teście?

Wszystkiego, co jest objęte tematami egzaminacyjnymi (zobacz: Rozporządzenie w sprawie działania Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów, a dokładniej Załącznik nr 2), a jest tego baaardzo dużo. Przykłady zagadnień z jednego z egzaminów (oczywiście w czasie egzaminu do każdego pytania są cztery odpowiedzi):

 • Gdzie powstała Warta?
 • Czym zajmowała się Dyrekcja Ubezpieczeń?
 • Kiedy wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie OC architektów?
 • W którym roku po II wojnie światowej wprowadzono na polskim rynku ubezpieczeniowym monopol państwowy?
 • Ile w 2003 r. wyniosła średnia łączna składka ubezpieczeniowa na jednego mieszkańca w Polsce?
 • Jaki udział w rynku ubezpieczeń działu I miały z największe ZU w 2003 r.?
 • Ile zebrano składki w dziale I w 2003 r.?
 • Co to jest rezerwa składek?
 • Czy rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe zaliczamy do pasywów czy aktywów ZU?
 • Co to jest bilans ZU?
 • Co to jest IBNR?
 • Czy środki własne zaliczamy do pasywów czy aktywów ZU?
 • Kto może reprezentować na zewnątrz przedsiębiorstwo państwowe?
 • Czy umowa zlecenia jest odpłatna?
 • W czyim imieniu agent może dokonywać czynności prawnych?
 • Rodzaje pełnomocnictw
 • Co to jest limit kredytowy?
 • Na bazie jakich ryzyk zawiera się umowę ubezpieczenia sprzętu elektronicznego wg Tela?
 • Co to jest okres odszkodowawczy w BI?
 • Kiedy rozpoczyna się okres odszkodowawczy w BI?
 • Maksymalny roczny przychód przedsiębiorców mogących wykupić ubezpieczenie Warta MiŚ?
 • Czy reasekuracja ubezpieczeń obowiązkowych jest obowiązkowa?
 • Jak się wylicza wartość odszkodowania w tradycyjnym ubezpieczeniu ogniowym?
 • Na jakich zasadach wypłacane jest odszkodowanie w systemie proporcjonalnym?
 • Z jakimi instytucjami oszczędzający może podpisać umowę o prowadzenie IKE?
 • Czy należy wykupić ubezpieczenie cargo?
 • Jakie czynności ZU może zlecać na zewnątrz?
 • Co to jest CMR?
 • Co to są Incotermsy?
 • Jakie ryzyka obejmuje ICC A?
 • Czy ICC A pokrywa ryzyka wojenne?
 • Jakie ubezpieczenia należą do grupy 3 działu I?
 • Ile jest grup ubezpieczeń w dziale I?
 • Kto może wystawić polisę?
 • Jaki powinien być, z punktu widzenia ZU, stosunek prowizji reasekuracyjnej do kosztów akwizycji ZU?
 • Czy broker reasekuracyjny musi posiadać osobne uprawnienia?

To oczywiście przykłady z konkretnego egzaminu. Na innym pytania mogą (i na pewno będą) inne.

I tego wszystkiego spokojnie można się nauczyć!!

Pytania 

Czego można spodziewać się w części ustnej?

W ostatniej nowelizacji rozporządzenia egzaminacyjnego część ustna została skasowana...

Pytania 

Co po egzaminie?

Jeśli wynik egzaminu był negatywny - można spróbować ponownie .

Jeśli wynik był pozytywny - po otrzymaniu potwierdzenia można spokojnie zacząć przygotowywać się do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej (zobacz: Co trzeba zrobić, by zostać brokerem?) lub zatrudnić się w firmie brokerskiej.

Ważne!

Egzamin brokerski (przynajmniej w obecnym stanie prawnym) nie "przedawnia" się. Można go zdać dziś, a np. dopiero za trzy, czy pięć lat wystąpić o wydanie zezwolenia i zostać brokerem lub zatrudnić się w spółce brokerskiej.

Pytania 

Pytania dotyczące przygotowań do egzaminu

Czy kurs wystarczy?

Szczerze - pytanie z gatunku naiwnych.

Ale, jak wiadomo, "kto pyta, nie błądzi". Dlatego odpowiadam:

Nie, nie wystarczy. Ale bardzo, bardzo pomoże.

Pytania 

Co trzeba przeczytać?

Radzę przeczytać jak najwięcej. Bo każda lektura przynosi kolejne informacje.

Podzielmy te lektury na trzy kategorie:

 • ustawy i inne akty prawne,
 • książki,

oraz

 • informacje bieżące.

Szczególnie polecam zapoznanie się z oryginałami aktów prawnych (zobacz: Jakie ustawy przeczytać?), bo czasem w pytaniu ważne jest niemal każde użyte słowo. Żadne opracowanie nie zastąpi więc własnego pochylenia się nad ustawą, czy rozporządzeniem, bo - szczególnie na teście - nie chodzi o to, czy rozumiemy będące w zakresie egzaminu uregulowania, ale czy znamy je niemal na pamięć.

Druga rzecz to książki. Tu podstawowym problemem jest brak porządnego podręcznika ubezpieczeniowego, który byłby napisany już po uchwaleniu nowego ustawodawstwa ubezpieczeniowego, które weszło w życie 1 stycznia 2004 roku. Niemniej kilka pozycji jest niemal obowiązkowych (zobacz: Jakie książki przeczytać?).

Najtrudniej jest w ostatniej kategorii - informacji bieżących. Obejmuje ona bieżące wydarzenia, udziałowców poszczególnych podmiotów, zakresy zezwoleń, wszelkie statystyki rynkowe.. Zapraszam oczywiście do czytania Dziennika Ubezpieczeniowego oraz Miesięcznika Ubezpieczeniowego. Polecam też wszelkie raporty dostępne na stronach KNF. Ale ilość tych informacji jest tak przeogromna, że trudno nawet je rozsądnie uporządkować...

Pytania 

Jakie ustawy przeczytać?

Przede wszystkim trzeba zacząć od wszystkich aktów ubezpieczeniowych. Ja ustawiłbym je w następującej kolejności:

 • Najpierw Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych... To dlatego, że pytań z tej właśnie ustawy (i z zasad ogólnych, i z opisanych w niej trzech "podstawowych" ubezpieczeń obowiązkowych) jest chyba relatywnie najwięcej. O szczególnym znaczeniu OC komunikacyjnego nie muszę chyba pisać..
 • Poza samą ustawą zapraszam koniecznie do wszystkich związanych z nią rozporządzeń wykonawczych określających szczegółowe warunki jakie muszą spełniać umowy poszczególnych ubezpieczeń obowiązkowych. I tu każde z tych rozporządzeń jest ważne - i OC w działalności agencyjnej, czy brokerskiej, i OC w doradztwie podatkowym, i OC w usługach certyfikacyjnych, i... Na konkretnym egzaminie nie będzie oczywiście pytań ze wszystkich tych rozporządzeń. Ale na konkretnym egzaminie może być pytanie z każdego z nich...
 • Później Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym z oczywistych chyba względów. Zwracam uwagę, że do tej ustawy mieliśmy już kilka dość istotnych i stosunkowo "objętościowych" nowelizacji. Na naszej stronie znajduje się aktualna wersja.
 • Nie można zapomnieć oczywiście o Ustawie o działalności ubezpieczeniowej. To centralna ustawa pakietu czterech ustaw ubezpieczeniowych i jednocześnie najdłuższa z nich. Dwieście pięćdziesiąt siedem artykułów. Niby nie wszystkie równie z punktu widzenia egzaminu istotne, ale z drugiej strony znów pojawić się może każdy z nich. Tak więc - miłej lektury...
 • Na koniec wreszcie Ustawa o nadzorze ubezpieczeniowym... Wymieniając ją na końcu nie chciałbym uchybić nadzorowi, ale faktem jest też, że ustawa ta jest z pakietu najkrótsza. Ale ostrzegałbym przed jej lekceważeniem.

Same ustawy ubezpieczeniowe to bardzo poważna lektura. Za to na pewno nie lektura wystarczająca. Nie wolno pominąć jeszcze przynajmniej jednego aktu prawnego - Kodeksu Cywilnego w jego części poświęconej Umowie ubezpieczenia. Chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć, dlaczego uregulowań tych pominąć nie można..

Uff.. To podstawy.

I dalej mamy jeszcze:

 • Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych,
 • Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych,
 • Kodeks Cywilny (już całość, szczególnie podstawowe pojęcia, zobowiązania i ich niewykonanie, ochrona konsumenta...),
 • Kodeks Spółek Handlowych (szczególnie reprezentacja podmiotów w obrocie gospodarczym),
 • Ustawa o rachunkowości (przepisy dotyczące ubezpieczycieli),
 • Kodeks Morski (umowa ubezpieczenia morskiego)...

Pytania 

Jakie książki przeczytać?

Tu polecenie dobrej lektury jest najtrudniejsze. W tej chwili brak jest bowiem aktualnego, napisanego już po nowelizacji ustaw ubezpieczeniowych, podręcznika ubezpieczeniowego.

"Podstawy ubezpieczeń" pod redakcją Jana Monkiewicza to na pewno pozycja godna polecenia (do egzaminu przede wszystkim tom 1 i 2), ale już niestety dość stara. Zasady rządzące ubezpieczeniami się nie zmieniły, ale uregulowania związane z ubezpieczeniami - bardzo. Zarówno więc tę książkę (jak i wszystkie podane dalej) trzeba czytać bardzo, bardzo ostrożnie - uważając na zmiany uregulowań prawnych.

Bardzo ostrożnie można polecić też przynajmniej niektóre rozdziały "Vademecum ubezpieczeń gospodarczych" pod redakcją Tadeusza Sangowskiego. To pozycja bardzo już wiekowa (zobacz: Czy "Vademecum.." Sangowskiego do egzaminu wystarczy?), więc nie polecam jej osobom, które wcześniej nie zapoznały się dokładnie z ustawodawstwem ubezpieczeniowym - nie będą w stanie wychwycić zmian i nauczą się źle. Z drugiej strony "Vademecum.." w bardzo przystępny sposób, choć do egzaminu niewystarczający, jeśli idzie o szczegóły poszczególnych ryzyk, wprowadza w podstawy ubezpieczeń. No i tematy historyczne (historia ubezpieczeń powszechna i w Polsce) są niezastąpione.

OK. Tyle trzeba przeczytać na pewno. Co nie znaczy, że nie można i nie warto przeczytać więcej...

Pytania 

Czy "Vademecum.." do egzaminu wystarczy?

Ani "Vademecum ubezpieczeń gospodarczych", ani tym bardziej wcześniejsza jego wersja - "Vademecum pośrednika ubezpieczeniowego", pod redakcją profesora Tadeusza Sangowskiego dziś do egzaminu już nie wystarczy. To już po prostu pozycja bardzo wiekowa i wręcz ostrzegam osoby nieprzygotowane przed zaglądaniem do niej. Od chwili publikacji nawet najnowszej wersji tej książki zmiany prawa były znaczne i można się po prostu źle nauczyć. Z tej pozycji bez zastrzeżeń polecam jedynie rozdział o historii ubezpieczeń.

Jednocześnie chciałem potwierdzić opinie, które krążą wśród (starszych) brokerów - kiedyś "Vademecum..." do egzaminu wystarczyło. Pierwsze testy egzaminacyjne były przygotowywane przez ten sam zespół ludzi, co właśnie ta książka i mozna było w niej znaleźć niemal gotowe odpowiedzi na pytania. Sam się z niej zresztą w 96 roku, kiedy "weszły" egzaminy brokerskie, uczyłem. Z doskonałym zresztą, bo 93. punktowym rezultatem...

Ile się trzeba uczyć?

To oczywiście rzecz bardzo indywidualna. Zależy przede wszystkim od wiadomości, które już się posiada oraz umiejętności uczenia się. Nie ma tu jednej odpowiedzi.

Pytania 

Różne

Czy warto zostać brokerem?

Czy warto być adwokatem? Ginekologiem? Komornikiem?

Dobrym, dobrze umiejscowionym, mającym dobre kontakty i wielu klientów - warto.

Tak samo z brokerem. Dobry broker będzie zawsze w cenie i znajdzie zatrudnienie, znajdzie klientów. Kiepski broker, któremu nie chce się pracować, nie chce się kształcić i rozwijać, będzie klepał biedę. By dać obraz zarobków, można przytoczyć dane KNUiFE - średni przychód brokera - osoby fizycznej to 120 tysięcy złotych rocznie. Średni.

Jestem przy tym przekonany, że dobry broker będzie ze swojej pracy czerpał więcej przyjemności niż agent (jeśli byłby w ogóle w stanie spróbować robić to, co broker), czy pracownik ubezpieczyciela. Niezależnie, czy pracuje sam, czy też w spółce brokerskiej, robi to na własny rachunek. To klient, często niemal bezpośrednio, rozlicza go z jego pracy, z jego umiejętności, z jego zaangażowania.

To zawód, czy lepiej napisać - profesja, dająca olbrzymią satysfakcję.

Pytania 

Jestem agentem. Czy opłaca mi się zostać brokerem?

To zależy.

Jeśli obecny portfel klientów składa się przede wszystkim z osób fizycznych, czy to w komunikacji, czy w życiu, to najczęściej przejście na brokerkę jest trudne.

Broker jest reprezentantem klienta, a nie zakładu ubezpieczeń. To pięknie brzmi, różnie jest realizowane w praktyce, ale oznacza choćby to, że broker nie wypisuje polis. Musi od klienta otrzymać pełnomocnictwo, przedstawić mu porównanie dostatecznej liczby rynkowych ofert wraz z rekomendacją, a później poprosić ubezpieczyciela o wystawienie polisy i - często z opóźnieniem - polisę tę klientowi dostarczyć. To rzeczywiście działa dla dużych i średnich klientów. Realizacja tej idei dla MŚP, czy osób fizycznych często się nie sprawdza, klient po prostu tego nie "kupuje". Co nie oznacza, że nie można próbować.

Każda sytuacja jest jednak inna. Przeprowadziłem już wiele takich rozmów i jeśli masz wątpliwości - zadzwoń do mnie: Marcin Broda (22) 844 50 60 .

Pytania 

Czy zdany egzamin wystarczy by zostać brokerem?

Nie, nie wystarczy.

Pełną listę wymagań można znaleźć w Ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym.., ale najważniejsze z nich (poza niekaralnością i przynajmniej średnim wykształceniem) to doświadczenie. Broker (lub przynajmniej połowa członków zarządu firmy brokerskiej) poza egzaminem musi wykazać się doświadczeniem w ubezpieczeniach przez co najmniej 2 lata w okresie ostatnich 8 lat. Nie ma tu ustawowych uregulowań, ale nie ma wątpliwości, że pracę na merytorycznym stanowisku w spółce brokerskiej, w zakładzie ubezpieczeń, czy nawet agencji ubezpieczeniowej za takie doświadczenie można uznać. Jeśli ktoś ma wątpliwości - jedyną wiążącą odpowiedź uzyska od KNF i tam takie pytanie trzeba kierować.

Oczywiście, poza spełnieniem wskazanych wyżej wymagań, trzeba jeszcze zawrzeć umowę obowiązkowego OC brokera oraz wystąpić o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej (zobacz: strona KNF).

Zaraz po egzaminie, bo tu nie ma wymogu posiadania doświadczenia, można zostać "brokerem" w spółce brokerskiej - formalnie nazywa się to "osobą wykonującą czynności brokerskie".

Pytania 

Mam doświadczenie / studia. Czy muszę zdawać egzamin?

Ustawa tzw. deregulacyjna zwolniła część osób z obowiązku zdawania egzaminu. W praktyce nie będzie to dotyczyło zbyt wielu chętnych, by zostać brokerem. Ale na pewno warto sprawdzić, czy do którejś z kategorii zwolnionych się nie zaliczamy. Mamy więc:

+ osoby, które co najmniej przez 5 lat wykonywały czynności bezpośrednio związane z czynnościami brokerskimi w okresie 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku oraz posiadają pozytywną opinię brokera ubezpieczeniowego, pod kierunkiem którego wykonywały te czynności; uwaga! nie ma wątpliwości, że ani agent, ani pracownik zakładu ubezpieczeń nie wykonuje "czynności bezpośrednio związanych z czynnościami brokerskimi"; w praktyce zapis może dotyczyć wyłącznie tzw. asystentów brokera,

+ osoby, które ukończyły uznane przez Komisję studia wyższe oraz zdały egzaminy na tych studiach przeprowadzone w formie pisemnej, a od ukończenia studiów nie upłynęło więcej niż 3 lata; Komisja za równorzędne może uznać studia, jeżeli zakresem kształcenia obejmują one zakres tematów egzaminu dla brokerów; uznanie studiów za równorzędne następuje na wniosek uczelni; na razie chyba żadna uczelnia do Komisji z odpowiednim wnioskiem jeszcze nie wystąpiła...

Jak widać w praktyce deregulacja nie będzie dotyczyć zbyt wielu chętnych...

Pytania 

Co trzeba zrobić, by zostać brokerem?

Trzeba wystąpić o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej. Ponieważ wszystkie konieczne dokumenty bardzo ładnie opisało na swojej stronie KNF - nie będę tutaj niszczył klawiatury.

Pytania 

Ile kosztuje bycie brokerem?

Trochę kosztuje.

Podstawowy koszt to obowiązkowa polisa OC. W tej chwili dla nowego brokera to 7-8 tysięcy złotych. Później cena zależy od obrotu oraz ... znajomości rynku i umiejętności negocjacyjnych. Do tego trzeba dodać nakłady na zdobycie i obsługę klientów. Młody broker może spokojnie założyć, że pierwszą prowizję dostanie najwcześniej po roku. Jeśli ma wyjątkowe szczęście lub ugadanego już klienta - po trzech czy czterech miesiącach. Przez ten czas trzeba przeżyć i często ponosić niemałe koszty. O telefonach, samochodzie, czy biurze nie wspominam.

Pytania 

 

Jeśli brak tu Twojego pytania - zadaj je. Pomożesz sobie i innym. Napisz: Seminaria@UWiK.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesjonalnie o ubezpieczeniach..

Dziennik Ubezpieczeniowy

Miesięcznik Ubezpieczeniowy

 

 
 Strona przygotowana przez Ogma Sp. z o.o.